Все про шари одягу: концепція трьох шарів, чи потрібно більше
Досвідчені туристи та мандрівники добре знають, що таке принцип багатошаровості. Тепер про нього відомо й нашим військовим, яким доводиться перебувати в польових умовах при різній погоді та температурах.
Багатошаровість – це не просто кілька речей, одягнених на людину, ці шари одягу повинні гармонійно поєднуватись, використовуватись у відповідному порядку. Тому сьогодні й розглянемо це питання. Цей метод буде корисним не лише для військових, туристів, спортсменів, а й для звичайних людей, які часто та довго перебувають на вулиці.
Що таке шари в одязі та навіщо вони потрібні?
Система шарів одягу дозволяє почуватись комфортно при діапазоні температур від +10 до -40 градусів та різній вологості повітря. Це досить популярний спосіб у багатьох країнах світу, У США навіть існує спеціальна система ECWCS, яка передбачає 7 рівнів одягу для американської армії, ефективно поєднуваних між собою.
Це дає можливість зручно адаптуватись до погодних умов, перебуваючи в горах, лісі, будь-де на відкритому повітрі. Тобто в тому разі, коли на вулиці холодно, вітряно й волого, ви одягаєте всі сім елементів одягу. Якщо з'являється сонце й стає спекотно, то верхній шар можна зняти. Це зручно, практично, а головне, дозволяє не переохолоджуватись чи перегріватись й почуватися комфортно за будь-яких умов.
У чому суть тришарової концепції одягу?
Здебільшого використовують три шари речей. Цей принцип застосовує більшість людей. Одяг першого шару є базовим. Він призначений для відведення вологи. Зазвичай цей шар формує хороша тактична термобілизна.
Одяг другого шару утеплювальний. Він гарно зберігає тепло, ізолює від холоду. Найкраще з цим завданням справляються флісові кофти, светри або худі. А зовнішній третій шар одягу виконує захисну функцію. Він шиється з водовідштовхувальних і водонепроникних матеріалів. Це може бути військова куртка, мембранний плащ, вітрівка або якісний дощовик.
Чи є якийсь визначений порядок шарів?
Як ви вже встигли зрозуміти, у концепції багатошаровості є визначений порядок. Але залежно від потреб та умов їх можна доповнювати та змінювати. Наприклад, у теплу й суху погоду можна обійтися лише базовим шаром. Якщо ж дуже холодно, навпаки, варто додати ще один шар для утеплення.
Головне – не змінювати послідовність. Також не варто забувати за додаткові шари для захисту шиї, рук, голови та обличчя. Йдеться про рукавиці, військові балаклави, шарфи й шапки.
Правила шарів одягу для військових
Якщо тришаровість в одязі – це універсальний варіант, то для військових останнім часом частіше використовується система, що базується на ECWCS. Вона передбачає сім шарів військового одягу, які забезпечать ефективний захист у будь-яких погодних умовах.
Рівні шарів – від 1 до 7
Згідно з принципом ECWCS виділяються наступні шари одягу для військових:
- Перший шар термобілизни, як правило, легкий і призначений для активного руху.
- Цей рівень формує другий шар термобілизни, який зберігає тепло.
- Далі надягається флісова кофта чи куртка.
- Наступний рівень – вітрівка чи легка водозахисна куртка без підкладки.
- Комплект одягу з Softshell. Це водовідштовхувальний матеріал, з якого шиють як куртки, так і тактичні штани.
- Куртка та штани з матеріалу Hardshell не лише захищають від вологи, а й від поривів вітру.
- Це теплий одяг із гарним утеплювачем.
Додатково одяг туриста та військового має передбачати також відповідне до сезону взуття, тактичні шкарпетки, головні убори.
Багатошаровість дозволяє комфортно почуватися, адаптуватися до зміни температур, захиститися від погодних умов. Крім того, правильно підібрані шари забезпечують свободу рухів, що особливо актуально для військових.