Легальні засоби самозахисту
Кожен з нас має право на власну безпеку незалежно від віку, статі та професії. Але як би це красиво не звучало, таке питання стоїть досить гостро, адже в сучасних реаліях ми не можемо почуватися безпечно. Тому досить актуальним буде розглянути, які є легальні засоби самозахисту.
Про них важливо знати, щоб потім не відповідати перед законом. Річ у тому, що не всі методи й способи захисту є безпечними та дозволеними у нашій країні, тому якщо ви нанесете нападнику серйозні ушкодження, може настати кримінальна відповідальність.
Основні типи засобів самозахисту
Сучасні засоби самозахисту відрізняються компактністю, зручністю та ефективністю. Основне призначення засобів самозахисту — вберегти людину від прямої небезпеки, яка може їй загрожувати. Вони підвищують вашу впевненість, та дозволяють зберегти здоров'я, а часом і життя.
Сучасний ринок пропонує чимало виробів, що можна носити для самозахисту, але важливо розуміти, які з них можна вільно використовувати, а які потребують спеціального дозволу. Серед найпоширеніших варіантів:
- газові балончики;
- електрошокери;
- травматична зброя;
- сигнальні пристрої;
- особисті тривожні кнопки.
Для повсякденного використання зазвичай обирають газові балончики та електрошокери, складані ножі – адже їх простіше придбати, а носити й застосовувати можна без спеціального дозволу. Можна сказати, що це легальні засоби самозахисту. Адже, наприклад, носити травматичний пістолет чи ножі з фіксованим лезом можна лише за наявності дозвільних документів.
Призначення засобів самозахисту
Ми вже говорили про те, що основним завданням будь-якого засобу, призначеного для самозахисту, є надання людині змоги захистити себе від фізичної небезпеки або запобігти нападу. Вони призначені саме для відбиття агресії.
Правильне використання таких засобів дозволяє:
- швидко дати відсіч нападнику;
- отримати додатковий час, щоб втекти або ж викликати поліцію;
- знизити ризик отримання травм та поранень під час нападу;
- бути впевненим у безпеці під час пересування містом.
Найбільшу ефективність в небезпечних ситуаціях мають засоби, що не потребують складного управління, миттєво активуються та мають достатній радіус дії.
Газові балончики
Цей тип засобу самозахисту належить до найбільш доступних і простих у використанні. Суть його роботи — розпилення подразливої речовини (газу), що викликає сльозотечу, кашель, утруднення дихання в нападника.
Які газові балончики дозволені в Україні? Вільно носити при собі можна такі вироби: Терен 1М, Перець, Тризуб, Шип. Також без дозволу варто використовувати засіб активної оборони Бліц. Це пластиковий виріб у вигляді пістолета, який має всередині аерозоль, а принцип роботи у нього такий же, як і у балона.
Ми розглянули балончики, що можна використовувати для самозахисту. Але, варто зазначити, що військові спеціалізовані моделі застосовувати цивільним заборонено. У них сильнодіючий хімічний склад, тому вони можуть мати токсичний вплив на організм.
Електрошокери
Серед засобів самозахисту, дозволених в Україні, є й електрошокери. Це електричні пристрої, які при контакті передають агресору розряд струму, що викликає біль, м’язову судому та дезорієнтацію. Вони не завдають прямої шкоди здоров'ю, але дозволяють врятуватися від нападу.
Єдиний момент в тому, що для їх ефективної роботи потрібен близький фізичний контакт з людиною, яка становить загрозу. Ці засоби самооборони легальні в Україні, їх можна купити у спеціалізованих магазинах у вільному доступі. Одним із них є й інтернет-магазин «Резервіст».
Як вибрати легальний засіб самозахисту: відповідь чинного законодавства
Питання законності використання засобів самозахисту регулюється Кримінальним кодексом України, Законом України «Про Національну поліцію» та низкою інших нормативних актів. Тому, щоб потім не мати проблем з представниками закону, важливо чітко знати й розуміти, які засоби самозахисту можна використовувати під час самооборони.
Що потрібно врахувати перед покупкою:
- Газові балончики та електрошокери дозволені без ліцензії лише в тому випадку, якщо вони не містять заборонених речовин і відповідають технічним вимогам.
- Травматична зброя належить до спеціальних засобів самооборони й потребує дозволу. Її носіння чи зберігання без документів карається законом.
- Застосування самозахисту має бути пропорційним загрозі.
- Предмети для захисту себе не призначені для залякування або нападу.
- Купуючи представлені товари, обов'язково перевіряйте сертифікати та відповідність стандартам.
Якщо ви сумніваєтесь у тому, що вибрані вами засоби самозахисту легальні, краще проконсультуватися з юристом або поліцією. Також не зайвим буде пройти коротке навчання з безпечного користування обраним засобом.